5 Çorba, 5 Restoran

Kış kendini tüm şiddeti ile gösterirken taze yapılmış sıcacık ve lezzetli bir çorbanın yerini hiçbir şey tutamaz. Özellikle de çorbanız usta ellerden çıkmışsa… İşte size İstanbul’da mutlaka denemeniz gereken 5 çorbayı ve bu çorbaları en iyi yapan 5 restoranı seçtik.

 

 

 

Tom Yum Goong, Pera Thai

 

Tayland’ın bu acılı karides çorbasını Türkiye’de en iyisini tadacağınız yer elbette ki defalarca Türkiye’nin en iyi uzak doğu restoranı seçilen Pera Thai. Tom Yum Gung tarifinde kaffir lime yaprakları, limon otu, kişniş, galangal koku, sarımsak, yeşil Tayland acı biberi, taze sıkılmış limon suyu ve mantar bulunuyor. Tayland mutfağının acısına alışkın olmayanlar için zor bir tat olduğunu belirtelim! Ama yaklaşan soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacağı ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceği kesin! Unutmayın, Tayland mutfağının Türkiye’deki en iyi temsilcisi Pera Thai’de GastroClub üyeleri %10 ayrıcalıklı ağırlanıyor!

 

 

 

Ramen, Wagamama

 

Japon mutfağına özgü bu tabak aslında erişte ve çorbanın birleşiminden oluşuyor. Japonya'da geniş bir ramen kültürü var ve yöreye göre değişiklik gösteren, sınırsız sayıda da ramen lezzeti var. Türkiye’de ise ramenin en lezzetli versiyonlarını İstanbul’da Wagamama’nın menüsünde bulabilirsiniz! GastroClub olarak favorimiz Wagamama’nın da signature rameni olan Wagamama Seafood Ramen. Sebze, mevsim balığı, marine edilmiş ızgara karides, kalamar, somon, mevsim yeşillikleri ve lime dilimleri ile servis edilen deniz mahsüllü bu rameni mutlaka deneyin! Balık düşkünü olmayanlar için tavuklu ve bonfileli versiyonları da mevcut. Üstelik, Wagamama’lar, Kanyon Avm, City’s Avm ve Meydan Avm’deki şubeleriyle GastroClub üyeleri %15 daha avantajlı ağırlanıyor!

 

 

 

Kemik Suyu Çorbası, Butcha Steakhouse
 

Bazı yemekler zaman içerisinde popülaritesini yitirir ama bildiğiniz gibi kemik suyu çorbasına ‘ölüyü bile diriltir’ seklinde bir atasözü dahi konmuş. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu çorbayı Levent Dedeman Hotel’indeki Butcha Steakhouse’da denemelisiniz! Koyun kemiklerinin haşlanmasıyla yapıldığı çorbanın içindeki iliğin ağzınızda eridiğini hissedeceksiniz! Butcha Steakhouse’da GastroClub üyeleri %20 indirimli ağırlanıyor!

 

 

 

İşkembe Çorbası, Sarıhan Gusto

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren en güzel milli çorbalarımızdan olan işkembe çorbasını Ajda Pekkan’ın da hakkında ‘Hayatımda ilk defa bu kadar medeni bir mekanda sakatat yedim’ dediği Etiler’de ve Bakırköy’de şubeleri bulunan Sarıhan Gusto’da denemelisiniz. Eğer ünlüleri işkembe çorbası içerken görmek isterseniz Etiler Sarıhan Gusto’ya gece yarısından sonra uğramalısınız:) Üstelik GastroClub üyeleri Sarıhan Gusto’larda %20 indirim ayrıcalığı ile ağırlanıyor.

 

 

Beyran, Çanak Kebap

 

Geleneksel bir Antep yemeği olan, orijinalinde epey de acılı olan bu çorba, artık İstanbul'da da oldukça meşhur. İçinde haşlanmış kuzu eti, gerdan yağı ve pirinç var. Bakır bir kasede sunulan çorbanız servis edilmeden hemen önce bu malzemelerin üzerine sıcacık et suyu ve biberli tereyağı dökülüyor. Önünüze fokur fokur gelen bu çorbayı, çok doyurucu olduğu ve uzun süre tok tuttuğu için Gaziantep'te yalnızca sabahları içiyorlar. İstanbul’da ise böyle bir şart yok! Gaziantep mutfağının en iyi temsilcilerinden Çanak Kebap’ta bu lezzeti %10 GastroClub indiriminizle deneyin!

21 Kasım 2016
PAYLAŞ:
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
E-Bülten’e üye olun, tüm ayrıcalıklardan önce sizin haberiniz olsun.
ARAMA
SEN DE YAZAR OL Benim de söyleceklerim var diyorsan yazar olma sırası sende. HEMEN BAŞVUR
INSTAGRAM