18 Haziran: Babaların Sushi Günü

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, anneler günü gibi babaların da özel bir günü olmasını gerektiğini düşünmüş. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu da tek başına büyütmüş. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ancak süreç beklediğinden uzun sürmüş ve kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiş. Bu şekilde Babalar Günü kutlaması ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmış. 1924 yılında dönemin Amerikan Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak özel gün ilan etmemiş. 1966 yılındaysa o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamış. 1972 yılında ise Başkan Richard Nixon’ın onayıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiş.

 

Bu sene 18 Haziran’a denk gelen Babalar Günü aynı zamanda 2009 yılından beri Dünya Sushi Günü olarak kutlanıyor. Bilindiği üzere geleneksel bir Japon yemeği olan sushinin de ilginç bir hikayesi var. Binlerce yıl önce Japon balıkçılar uzun süre denizde kaldıklarından, tuttukları Narezushi olarak bilinen balığı bayatlamasın diye tuzlayıp fermente edilmiş pirincin içine sarıp depolarlarmış. Pilavın fermantasyonu sayesinde aylarca balık taze kalabiliyormuş. Başlangıçta pirinç çöpe atılıyor sadece balık yeniyormuş. Sonrasında ise günümüze kadar gelişen mutfak sanatlarıyla birlikte özellikle Edo Dönemi dedikleri 1600’den itibaren geleneksel bir yemek halini almış.

 

Babalar Günü’nün, genellikle Anneler Günü kadar törensel ve tüm vitrinleri kırmızı kalplerle doldurarak kutlanmaması babaların coolluğundan mı, yoksa babalar gününün, anneler gününden sonra kabul edilmesinden mi kaynaklanır bilmiyoruz ama bu sene Babalar Gününün Dünya Sushi gününe rastlamasını iştahlı babalar için bir fırsata çevirelim dedik ve GastroClub olarak babalarımız için en keyifli sushi noktalarını sıraladık.

 

 

IST-TOO, Shangri-La

 

Shangri-La Bosphorus, İstanbul’un olağanüstü Boğaz manzarasıyla süslenen restoranı IST TOO, başta Japon, Güneydoğu Asya, Akdeniz ve Türk mutfağı olmak üzere Dünya mutfağının seçkin tatlarının yer aldığı menüsü ile lezzet tutkunu babalar için harika bir adres. Executive Fransız Şefi Olivier Pistre yönetimindeki IST TOO’da, 12 metre uzunluğundaki kömür ızgarasında pişirilen enfes yemekleri, Endonezyalı ve Japon şeflerinin Güneydoğu Asya mutfağından sunacakları spesiyalleri ve sushi çeşitleriyle babanıza mutluluk garantisi sunuyor. Modern çizgileri, yüksek tavanlı ferah atmosferi, eşsiz Boğaz manzarası ve ayrıcalıklı servisi ile ilk andan itibaren konuklarını farklı ve alışılmışın dışında bir lezzet yolculuğuna çıkaran IST TOO, GastroClublı aileler için %20 indirimli. IST-TOO’ya rezervasyon için 0212 275 88 88’den ulaşabilirsiniz.

 

 

Yada Sushi

 

İstinye’de kendine gizli bir aralık bulan Yada Sushi, Vedat Milor’a göre sushiye önyargılı birçok kişinin bu lezzete merhaba diyebileceği bir adres. Japonca‘da ‘hadi gidelim’ anlamına gelen Yada, uzak doğunun büyülü dünyasından Çin, Japon ve Thai mutfaklarının karışımını sunuyor. Hindistan cevizi sütü, yeşil köri ezmesi, logos ve fesleğenden oluşan Grouper Soup, muhteşem lezzetiyle somon balığı ve avokado ile hazırlanan Sake Tartar, Ebi Tempura, Sushi Roll veya karides, yengeç eti, ahtapot, deniz tarağı, uçan balık yumurtası, avokado ve Japon mayonezinin birleşmesiyle oluşan Volcano Roll bu enfes menüde bulacağınız özel lezzetlerden birkaçı. GastroClub üyelerini %20 ayrıcalıklı ağırlayan Yada Sushi’ye rezervasyon için 0212 323 57 03’ten ulaşabilirsiniz.

 

 

İtsumi

 

4. Levent İşkuleleri’nde olan itsumi, Japon Mutfağının enfes adreslerinden biri, hatta Vedat Milor’ün 5 yıldız verdiği nadir restoranlardan. 3 Japon şefle hizmet veren itsumi'nin aşçıları uzun zamandır istikrarla Japon yemeklerinin özüne sağdık kalarak lezzetinden ödün vermiyorlar. itsumi’nin 7 tabak ve bir tatlıdan oluşan ‘Tadım Menüsü’ nü gurme babalar için leziz bir alternatif. itsumi'nin kendi yaptığı yeşil çay tozundan dondurması Macha, tatlılardan favorimiz. GastroClub üyelerinin %10 indirimli ağırlandığı itsumi'ye rezervasyon için 0212 264 64 48'dan ulaşabilirsiniz.

 

 

Banyan

 

‘Food for the Soul’ sloganı ile tanıdığımız, Asya baharatlarını dünya mutfağı ile harmanlayarak yarattığı çok özel lezzetlerle ve Ortaköy camisini, boğazı ve Boğaziçi köprüsünü kucaklayan kaptan köşkünü anımsatan manzarası ile tanınan Banyan, Türkiye’nin ilk Asya Füzyon restoranı. Hem de son 10 yılda aldığı En iyi Füzyon Mutfağı, En İyi Etnik Restaurant, En Sağlıklı Menü gibi 9 farklı ödülle, ödüle doymayan bir restoran diyebiliriz. Banyan (Hint inciri) ağacı, Asya’da ölümsüzlüğün ve kudretin simgesi olarak tanınan oldukça heybetli bir ağaç. Banyan ağacının dallarından sarkan filizler, toprağa ulaşınca kök haline gelir ve yeni gövdeler oluşturur. Bu sayede, ağaç kendini yeniler ve hayat kazanır. Banyan Restaurant’ın da ismini aldığı bu ağaç gibi, kökleri farklı kültürlerden besleniyor ve değişik dünya lezzetlerini gölgesinde barındırıyor. GastroClub üyelerinin %10 indirimli ağırlandığı Banyan'a rezervasyon için 0212 259 90 60'dan ulaşabilirsiniz.

 

 

Wagamama

 

‘Pozitif yaşayın!’ sloganıyla, Japon mutfağının dünya temsilcilerinden Wagamama; farklı konsepti, rahat ve hayat dolu atmosferiyle müşterilerini 2006’dan beri İstanbul’da ağırlamaya devam ediyor. Yemeklerinin lezzetli, besleyici ve taze olmasına önem veren Wagamama’da birçok sushi çeşidi bulunuyor. Wagamama, tüm şubelerinde GastroClub üyelerini %20 indirimli ağırlıyor.

 

 

Cafe Bunka

 

Cafe Bunka Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi’nin altında hizmet veriyor. Giriş katında masaların yanındaki, geleneksel Japon oturma gruplarının yer aldığı platformda bağdaş kurup oturabiliyorsunuz. Sevimli gözükse de alışık olmayanlar için biz alt kattaki Japon tatami odası şeklinde tasarlanan bölümü tavsiye ediyoruz. Raflarda okunmaya dair ne varsa, istisnasız hepsi Japonca. Menülerinde klasik Japon yemekleriyle beraber çeşit çeşit sushiler var. Çay servisi ise Bunka’nın en çok beğendiğimiz tarafı, çaykolik babalar bu servise bayılacak. Giriş katının bir köşesinde sürekli sıcak tutulan büyük bir kabın içinden kepçeyle alınan kaynamış suyla hazırlanan geleneksel Japon çayları geleneksel çaydanlıklarda demleniyor ve o şekilde sunuluyor. GastroClub üyelerini %15 indirimli ağırlayan Cafe Bunka’ya rezervasyon için 0212 293 32 49’dan ulaşabilirsiniz.

13 Haziran 2017
SHARE:
NEWSLETTER SUBSCRIPTION
Sign up for our email list to receive exclusive offers and promotions
SEARCH
BECOME A BLOGGER If you like writing reviews and articles about food and restaurants, we’d like to hear from you! APPLY NOW
INSTAGRAM