Siz de Game Changers izleyip, vegan olmaya karar verenlerden misiniz?

Melis Tosun

http://melistosun.com/

 

Veganizm olarak da adlandırabileceğimiz veganlık basit bir tabir ile hayvansal gıdaları tüketmemek ve hayvansal ürünleri kullanmamaktır. Bu yaşam tarzının felsefesi hayvanların herhangi bir şiddete maruz kalmasını engellemek olarak benimsenmiştir.

 

Son zamanlarda oldukça hızlı artan veganlık ve vejeteryanlık bu konuya olan bilgi ihtiyacını da beraberinde getirdiği için kaynak eksiklikleri de oluşmaya başladı. Bu kaynak eksikliklerini gidermek için birçok blog, kitap ve belgesel de ortaya çıktı. Biz de size bugün bir belgeselden bahsetmek istiyoruz: Game Changers!

 

 

Netflix’te yayınlanan Game Changers belgeselini izledikten sonra vegan olduğunu söyleyenlerin sayısı şaşırtıcı derecede yüksek. Biz de bu konuyu merak ettik ve belgeseli araştırdık. Belgesel herhangi bir hayvana şiddet görüntüsü içermiyor, peki ne içeriyor da insanları bu kadar etkiliyor ve ilgi çekiyor? Cevabı hemen verelim, Arnold Schwarzenegger gibi ünlü sporcuların beslenme şekillerinden yola çıkarak aslında vegan beslenmenin insana ve insan vücuduna olan yararlarından bahsediyor. Ayrıca et temelli beslenme düzeninin bir pazarlama sonucu sağlıklı olarak algılanmaya başladığından bahsediyor ve veganlıkla ilgili önyargıları kırıyor! Beslenme konusuna özel bir ilginiz varsa mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Gelelim İstanbul’da vegan yemek yiyebileceğiniz yerlere. Yurtdışında şu sıralarda büyük şehirlerde birçok seçenek bulunsa da İstanbul’da henüz bu kadar yaygınlaşmış değil. Dileriz zamanla karşımıza çok daha fazla seçenek çıkar.

 

İstanbul’da Vegan Dostu Adresler

 

 

Healin Foods

Doğallığı ve tazeliği ön planda tutuan Healin’de Vegan, Vejeteryan, Glutensiz ve Protein Ağırlıklı gibi kategorileri bulabilirsiniz. Vegan Menü’den örnek olarak verebileceğimiz Balkabağı Çorbası, Falafel Tabağı, Fırınlanmış Pırasa Dip, Ilık Kinoa Salatası, Kale & Chia Topları gibi birçok seçenek var. Healin’de GastroClub üyeleri %15 indirimli!

 

 

Zapata Bakery

Kahvaltı severlere duyrulur: Zapata Bakery dışarıda vegan kahvaltı bulabileceğiniz yerlerden birisi! Vegan kahvaltı’da bol zeytin ve yeşillik, muhammara, domates, salatalık, zahter, kuru üzüm ve kayısı gibi yiyeceklerle Türk mutfağından uzaklaşmayan bir tabak hazırlanıyor.

 

 

Pokemate

Çok lezzetli bowl seçenekleri sunan Pokémate’de vegan seçenekler de mevcut. Hawaii yemeklerine ilgisi olanlara veya yeni mutfaklar denemek isteyenlere mutlaka öneriyoruz. Ayrıca Pokémate’de GastroClub üyelerine %15 indirim var.

 

 

Bronwyn

Teşvikiye’de bulunan sağlıklı fastfood konseptiyle yola çıkan Bronwyn’de de vegan seçenekler bulabilirsiniz. Mutfakta her şeyin taze olarak hazırlandığı Bronwyn’de Vegan Wrap, Vegan Humus Salata, Vegan Pot ve Vegan tatlılar var. Bronwyn’e giden GastroClub üyeleri de %20 indirimli ağırlanıyor!

 

 

Dandin Bakery

Avrupa yakasında vegan kahvaltı yapabileceğiniz mekanlardan birisi de Dandin Bakery. Dandin Bakery’nin kahvaltısında ise avokado, tahin-pekmez, söğüş, zeytin, ekşi mayalı ekmek gibi yiyecekler var.

 

 

23 Aralık 2019
SHARE:
NEWSLETTER SUBSCRIPTION
Sign up for our email list to receive exclusive offers and promotions
SEARCH
BECOME A BLOGGER If you like writing reviews and articles about food and restaurants, we’d like to hear from you! APPLY NOW
INSTAGRAM